Zapraszamy na pierwszy w tym roku akademickim wykład w ramach cyklu „Wokół krytyki społecznej”.

Termin 16 listopada godzina 13:15, sala S208

Tym razem na Wydziale Nauk Społecznych zagości Andrzej W. Nowak, dr hab., prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosi wykład Przyszłość już nie jest tym czy była kiedyś.  O zapomnianej pedagogice postępu.

Nowoczesność, szczególnie w jej socjalistycznych wersjach samolegitymizowała się dzięki specyficznej „pedagogice postępu”. Jak stwierdził Wiktor Pielewin „dzieci radzieckie (…) były na wpół kosmonautami”. Podbój kosmosu, kult technonauki i związana z nim kultura materialna splatały się z pojęciem postępu i stabilizowały je. Narastający krytycyzm wobec nowoczesności, w filozofii ze strony M. Heideggera czy Th. Adorno, M. Horkheimera, H. Marcusego a na poziomie społeczno-politycznym w postaci globalnej rewolty kontrkulturowej „roku 1968” poważnie nadwątliły ów nowoczesny entuzjazm nie oferując trwałej alternatywy. Dziś ów brak rozpoznajemy – za Markiem Fisherem mówiąc o „realizmie kapitalistycznym”.

Zmiana klimatyczna, dyskusje o antropocenie i kapitałocenie, pandemia stawiają przed nami nowe wyzwania. Nihilizm „realizmu kapitalistycznego” zamyka horyzont przyszłości i nie daje rozwiązań. Celem wykładu będzie zapytanie o to, czy możliwy jest „restart” nowoczesnej nadziei ale mądrzejszej o nowoczesną krytykę. I dzięki temu otwarcie przyszłości ponownie.

Andrzej W. Nowak to pracownik Wydziału Filozofii UAM. Zainteresowany społecznym i politycznym wymiarem technonauki. Ważną częścią jego zainteresowań są badania kontrowersji naukowo-społecznych i procesów wytwarzania lęków, wątpliwości i ignorancji. Próbuje łączyć ontologiczną wrażliwość posthumanizmu z prometejską obietnicą nowoczesności i Oświecenia Popularyzator na gruncie polskim teorii nowoczesnego systemu-świata Immanuela Wallersteina, szczególnie zainteresowany studiami nad półperyferyjnością.

Autor książek Wyobraźnia ontologiczna. Filozoficzna (re)konstrukcja fronetycznych nauk społecznych i Podmiot, system, nowoczesność  oraz współautor książek:   Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo -społecznych (wraz z K. Abriszewskim i M. Wróblewskim) i Polish Science and Technology Studies in the New Millennium  2022 (wraz z K. Abriszewskim and A. Derrą), autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, aktywny uczestnik życia naukowego i publicznego, okazjonalnie publicysta, obecny także w blogosferze.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *